II Ogólnopolskie Seminarium Poetyckie „Obecność” 17-19 czerwca 2016

Zakończyliśmy seminarium poetyckie w MDKu, ogólnopolskie – zresztą. Dwudniowe – zresztą. Bogate w program, przeogromne! Zdaje się, że było dobrze :)

Świetni prowadzący z białostockiej polonistyki – i inni, nie tylko z uczelni. Dwa wykłady: prof.Jolanty Sztachelskiejo recepcji twórczości Sienkiewicza (by uczcić ogólnopolski „Rok Henryka Sienkiewicza”) i prof. Dariusza Kuleszy o twórczości patrona konkursu, Wiesława Szymańskiego. Oboje profesorowie podbili publiczność!

W międzyczasie warsztaty poetyckie, przeprowadzone przez Teresę Radziewicz – poetkę, autorkę 4 tomików wierszy, laureatkę licznych nagród ogólnopolskich oraz najważniejszej nagrody literackiej Białegostoku: Prezydenta Miasta im. Wiesława Kazaneckiego (2009).
Dalej: spotkanie autorskie Kacpra Płusy (z Łodzi), laureata Grand Prix 1. edycji MDKowskiej „Obecności” z roku 2011, autora dwóch tomików wierszy wydanych w ciągu minionego pięciolecia – z pięknym prowadzeniem Teresy Radziewicz i Adama Buszka z Krakowa, który przybył do Białegostoku specjalnie w tym celu.

Wśród wydarzeń tego dnia znalazło się też rozstrzygnięcie 10. edycji konkursu "O Srebrne Pióro MDK" im. Wiesława Szymańskiego (protokół Jury konkursu – w załączeniu); w trakcie którego, po podsumowaniu przewodniczącego jury, dr Krzysztofa Korotkicha z Instytutu Filologii Polskiej UwB, odbyło się odczytanie nagrodzonych utworów i rozmowy z laureatami, prowadzone przez red. Dorotę Sokołowską z Polskiego Radia Białystok i Krzysztofa Korotkicha. Nagrodzeni młodzi poeci czytali swoje wiersze ze specjalnie wydanej na ten jubileusz antologii laureatów „Srebrnego Pióra” od edycji 6. (w r. 2012) do 10., w roku obecnym (nagrodzone wiersze – w załączeniu). Na galę rozstrzygnięcia jubileuszowego konkursu przybyli również zwycięzcy poprzednich wydań „Srebrnego Pióra” – Weronika Zimnoch, Natalia Kalinowska, Emilia Karalenko, Paweł Rzonca wraz ze swoimi przyjaciółmi.
Sobotnią wisienkę na torcie był Turniej Jednego Wiersza – z powalającą na kolana mową podsumowującą, wygłoszoną przez przewodniczącego jury Turnieju, prof. Dariusza Kuleszę.

W Turnieju Jednego Wiersza zwyciężyła Marta Kocząb (Poznań), zaś nagrodę publiczności zdobyła Weronika Tupaj (Kraków).

To wszystko pierwszego dnia, w sobotę. Razem 11 godzin – a wydaje się, że przeszło szybciej, niż filmowy seans.

A w niedzielę, 19 czerwca, od przedpołudnia: promocja tomiku wierszy Magdaleny Szewczuk ciepło zimno – książka ta również była celowana z wydaniem na obecne święto poezji (jako czwarty tom Podlaskich Prezentacji Poetyckich).

Na koniec, jako ostatni punkt programu, referat studentki 3. roku polonistyki, Sylwii Bagińskiej, której pracę licencjacką prowadzi dr Krzysztof Korotkich – o twórczości i postaci Jerzego Nachiły, polonisty, poety i dziennikarza związanego z „Kurierem Porannym”, zmarłego w sylwestra 2010.

Red. Dorota Sokołowska z Radia Białystok, członek jury „Srebrnego Pióra”, nagrywała w sobotę materiał z Seminarium – i jej audycja już w niedzielę rano została wyemitowana w cotygodniowym radiowym magazynie "Podróże po Kulturze". Słyszałem ją w radiu szykując się do wyjścia, by poprowadzić spotkanie autorskie Magdy Szewczuk…


Przyjdzie czas na podsumowania; będą też zapewne o drugiej „Obecności” teksty pisane.
Ale teraz i dziś, pozwalam sobie na przytoczenie kilku prywatnych opinii, świeżych jak poranne bułeczki, z niedzielnego wieczoru:

  • Adam Buszek (Kraków); poeta, krytyk literacki – fragmenty emaila:

Na gorąco, na szybko: bardzo Cię proszę, podziękuj w moim imieniu, przy najbliższej okazji:

Dyrekcji MDK - za ciepłe, serdeczne przyjęcie!

Markowi - za organizację na połysk i profesjonalną troskę o nasze żołądki!

Panu Darkowi - za ogień, za piękny akt wiary!

Pani Jolancie - za obronę literatury przed dulszczyzną i ideologią!

I fragment z Facebooka:

Wiemy, jakie to rzadkie i jakie drogocenne. I zobaczymy przy owocobraniu, kiedy zasiew dojrzeje! Niskie ukłony dla wszystkich humanistów z MDK, Uczelni, "Talentu"... Idźcie za tym pięknym ciosem! Dzięki!:)

  • Weronika Zimnoch (Wrocław – Białystok); poetka, była uczestniczka zajęć Pracowni Literatury MDK, autorka tomiku ogród hieronima (2. tomu z serii Podlaskie Prezentacje Poetyckie) – Facebook

Ważne, że event był owocny – i dla laureatów, i dla nas (przyjezdnych). Dziękuję za zaproszenie i cieszę się, że mogłam być! Oby tylko więcej takich wydarzeń :)

  • Kacper Płusa (Łódź); poeta, autor 2 tomów wierszy, wielokrotny laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich, zwycięzca V edycji „Srebrnego Pióra MDK” (I Seminarium Obecność – 2011) – Facebook

Piękna sprawa. Dziękuję!

  • Teresa Radziewicz – Facebook

Mam poczucie dobrze wykonanej pracy, niezmarnowanego czasu, ważnej sprawy oraz przebywania z ciekawymi ludźmi

  • Krzysztof Korotkich – Facebook

Cieszę się, że mogłem dzięki "Obecności" poznać tylu wspaniałych młodych poetów! Do zobaczenia...

  • Paweł Rzonca (laureat IX edycji Srebrnego Pióra; Czarna Białostocka) – Facebook

To były cudowności!

  • Grażyna Łabno (mama Maćka), Sromowce Wyżne - fragmenty emaila:

Dzień dobry!
Chciałabym bardzo gorąco podziękować za miłe przyjęcie w Białymstoku. Dla Maćka było to wspaniałe przeżycie. Wrócił bardzo zadowolony,  ja również. Szczególne wrażenie wywarła na mnie recenzja wiersza Maćka wygłoszona przez p. Kuleszę [...] znalazł tam takie powiązania, o których nie miałam pojęcia. [...]
Jeszcze raz bardzo dziękuję za ugoszczenie całej naszej trójki i zorganizowanie spotkania dla młodych poetów na tak wysokim poziomie. [...]

Dziękuję wszystkim za aktywny udział: prowadzącym, jurorom, występującym.
Uczestnikom z Polski dziękuję: obecnym na „Obecności” laureatkom – z Mińska Mazowieckiego, Krakowa i Poznania; uczestnikom zamiejscowym – z Częstochowy i Nowego Targu; i miejscowym: tegorocznym i z ubiegłych lat.
I przybyłym z odległych miast Kacprowi Płusie i Adamowi Buszkowi dziękuję :)

Zaś Kasi Dulkoz Liceum Plastycznego w Supraślu dziękuję bardzo i szczególnie! Za to, żeś zdobyła Grand Prix konkursu :) Dowodząc, że Białystok wcale nie jest gorszy od reszty Polski – i że młodzież licealna w całym kraju jest taka sama – i że nie mamy się czego wstydzić, gdy idzie o młodą poezję! To budująca refleksja! A mogłem się o nią pokusić dzięki Tobie, Kasiu :)

Janusz Taranienko

Pobierz - protokół Jury Srebrne Pióro

Pobierz - laureaci X edycja Srebrne Pióro

facebooklogo pntablica

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.