Dziennikarstwo i komunikacja

O pracowni...

PRACOWNIA DZIENNIKARSTWA I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ

Pracownia działa od września 2021 roku. Zaprasza wszystkich, którzy zainteresowani są dziennikarstwem, nowoczesnymi mediami i skutecznym porozumiewaniem się. To przestrzeń do nauki i zabawy, pierwszych prób dziennikarskich i realizacji Waszych pomysłów.

Przyjmujemy uczestników w wieku od 12 do 19 lat.

Media

Każdego dnia odbieramy dzisiątki, setki komunikatów. Oglądamy filmiki na TikToku, czytamy posty na Facebooku, oglądamy telewizję, czytamy gazety (dzisiaj coraz częściej w wersji cyfrowej), patrzymy na reklamy na ulicach i w internecie... Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Na naszych zajęciach między innymi uczymy się świadomie odbierać przekaz różnych mediów. Czytamy, oglądamy, słychamy i dyskutujemy: jak media na nas wpływają? Jak rozpoznać wiarygodne źródło informacji? Jak są konstruowane reklamy? Jak możemy się bronić przed manipulacją?

Dziennikarstwo

W naszej pracowni możecie spróbować tworzenia różnych mediów. Piszemy teksty, przygotowujemy nagrania, fotografujemy. Pracujemy nad biuletynem Młodzieżowego Domu Kultury. Tutaj każda próba się liczy, a Wy decydujecie, co Was najbardziej interesuje i czym chcecie się zająć!

Na naszych zajęciach poznacie podstawowe gatunki dziennikarskie i dowiecie się, jakie zawody są związane z mediami (bo nie każdy pracownik mediów to dziennikarz).

Komunikacja

Może być interpersonalna, może być autobusowa;)  A tak na serio: w ramach naszych zajęć ćwiczymy skuteczne komunikowanie się. Uczymy się słuchać i wypowiadać. Mówić tak, aby być lepiej rozumianymi. Aby dogadywać się z rodziną, z kolegami i koleżankami, z dorosłymi – w różnych życiowych sytuacjach. To wszystko można wyćwiczyć: asertywność, konstruktywną krytykę, mówienie o swoich potrzebach...

W naszej pracowni, w bezpiecznej atmosferze, przy użyciu aktywnych metod (m.in. dramy, czyli wchodzenia w role) ćwiczymy sobie różne sytuacje komunikacyjne. Zwracamy uwagę także na komunikację niewerbalną (czyli np. mowę ciała) i na różne elementy, dzięki którym możemy świadomie budować swój wizerunek.

Gdzie i kiedy się spotykamy? Jak dołączyć?

Pracownia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej mieści się obok pracowni fotograficznej na III piętrze budynku CKU przy ulicy Ciepłej 32.

W roku szkolnym 2021/2022 działają dwie grupy:

we wtorki w godzinach 17.00-18.40

w czwartki w godzinach 17.00-19.30

Jeśli chcesz do nas dołączyć, napisz do prowadzącej zajęcia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy!

Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku